XX Giżyckie Regaty Żeglarskie Rząd-Samorząd

XX Giżyckie Regaty Żeglarskie Rząd-Samorząd

Ośrodek AZS COSA Wilkasy, 11-500 Wilkasy, Polska

About

To już XX edycja Giżyckich Regat Żeglarskich „Rząd – Samorząd”. Rozgrywki sportowe rozegrane zostaną 11 maja 2019 na jeziorze Niegocin. W imprezie tradycyjnie udział wezmą reprezentacje ministerstw, instytucji rządowych i klubów parlamentarnych, samorządowcy z Warmii i Mazur oraz innych regionów Polski, przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych. Trzy i czteroosobowe załogi będą się ścigać na jachtach typu Omega. Bazą regat będzie port AZS COSA Wilkasy. Pierwsze trzy załogi otrzymają okolicznościowe statuetki i nagrody, przewidziano też nagrody specjalne.

 Tegorocznym regatom towarzyszyć będzie również jubileusz szczególny dla polskiego drogownictwa.

W 2019 roku mija bowiem 200 lat od powołania Jeneralnej Dyrekcji Dróg i Mostów w Królestwie Polskim, Centralnej Administracji Drogowej, której kontynuatorem
działań jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA wystawia oczywiście w regatach swoją załogę – pracownicy gdańskiego oddziału
powalczą o miano najlepszej żeglarskiej ekipy.

Informacja prasowa na temat 200 lat CAD: https://www.upwind24.pl/download/file/200-lat-cad.pdf 


Historia regat...

 

Pierwsza edycja imprezy odbyła się we wrześniu 2000 roku. Jej inicjatorami byli ówcześni przewodniczący Rady Powiatu Giżyckiego Stefan Orczyc-Musiałek oraz Rady Miejskiej w Giżycku Sławomir May. W regatach wzięło udział siedem załóg, w tym dwie rządowe i pięć samorządowych. Drużynę rządową prowadził Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek, drugą rzecznik rządu Krzysztof Luft.

 

Zwycięzcą pierwszych regat była załoga rządowa z Premierem w roli sternika, drugie miejsce przypadło samorządowcom – załodze Miasta Giżycka, sterowanej przez radcę prawnego Jana Małeckiego. Swe umiejętności oraz zamiłowanie do żeglarstwa Premier RP prof. Jerzy Buzek potwierdził zresztą zwycięstwem w kolejnych regatach. W żeglarskich zmaganiach w latach poprzednich uczestniczył także dwukrotnie Wicepremier, a potem Marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Z kolei we wcześniejszych edycjach imprezy organizowanych jako Puchar Premiera brali udział Premier Hanna Suchocka, Tadeusz Mazowiecki i Włodzimierz Cimoszewicz.

Podczas 10. edycji regat „Rząd – Samorząd” w roku 2009 nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Portu Ekomarina Giżycko, dziś nowoczesnego i największego na Mazurach portu pasażerskiego oraz jachtowego, gdzie odbywają się jedne z najważniejszych śródlądowych wydarzeń regatowych w kraju .

 

Powodzenie samej imprezy oraz szerokie echo w mediach krajowych spowodowało, że na trwałe zagościła ona w żeglarskim kalendarzu Giżycka i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W jubileuszowych, 10. regatach udział wzięła rekordowa liczba uczestników. Zgłosiły się aż 33 załogi, z których 14 reprezentowało sferę rządową w postaci poszczególnych ministerstw. Po raz kolejny akces do zawodów zgłosili parlamentarzyści. Wśród załóg samorządowych znalazły się m.in. reprezentacje Słupska, Kłodzka, Nowej Rudy, Rudy Śląskiej, Grodziska Mazowieckiego, Ełku, jak również samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Organizatorami i gospodarzami regat są niezmiennie trzy samorządy: Miasto Giżycko i jego burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Gmina Giżycko z wójtem Markiem Jasudowiczem oraz Powiat Giżycki ze starostą Mirosławem Dariuszem Drzażdżewskim.

 

PROGRAM:

Godz. 9.30 – przyjazd załóg uczestniczących w regatach, potwierdzenie startu, losowanie jachtów w Biurze Regat.

Godz. 10.00 – oficjalne otwarcie regat (amfiteatr na plaży gminnej w Wilkasach).

powitanie,

prezentacja załóg,

podniesienie bandery,

odprawa sterników.

Godz. 11.00 – wypłynięcie z portu.

Godz. 11.00-14.00 – rejs statkiem dla gości.

Godz. 11.30 – start regat: cztery wyścigi klasyfikowane po trasie przedstawionej przez sędziego głównego i podanej na odprawie sterników. Do klasyfikacji zaliczane są czasy trzech najlepszych biegów każdej z załóg.

UWAGA: w przypadku niekorzystnych warunków wietrznych zostanie rozegrany jeden wyścig dystansowy na pagajach.

Godz. 15.00 – spłynięcie do portu.

Godz. 16.00 – uroczyste podsumowanie regat (amfiteatr na plaży gminnej w Wilkasach).

ogłoszenie wyników przez sędziego głównego regat,

wręczenie nagród i dyplomów,

zakończenie regat.

Godz. 17.00 – obiad dla uczestników regat – tawerna ROZBITEK w Ośrodku AZS COSA.

 

Dokumenty do pobrania (dla zaproszonych gości i organów administracji publicznej):

* Karta zgłoszeniowa - załoga jachtu https://www.upwind24.pl/download/file/formularz-zgloszeniowy-2019-zaloga-rodo.pdf

* Karta zgłoszeniowa - obserwator regat https://www.upwind24.pl/download/file/formularz-zgloszeniowy-2019-obserwator-rodo.pdf

 

Karty należy dokładnie wypełnić, zeskanować i skan przesłać na maila: w.albowicz@go

Venue:

Information:

Classes:
OBSERWATOR
Omega
Date:
11 May 2019
Venue:
Ośrodek AZS COSA Wilkasy, 11-500 Wilkasy, Polska
Open technical support chat